2026.05.14
Wiadomości branżowe
Precyzyjna obróbka to proces usuwania materiału z metalowego przedmiotu obrabianego za pomocą sterowanych komputerowo narzędzi skrawających w celu osiągnięcia tolerancji wymiarowych rzędu plus minus 0,001 cala (0,025 milimetra) lub więcej. Stanowi podstawę sektorów produkcyjnych, które wymagają powtarzalnych, dokładnych geometrii części, w tym przemysłu lotniczego, kosmicznego, produkcji urządzeń medycznych, motoryzacyjnego i obronnego. Gdy wymagane są tolerancje w tej skali, konwencjonalne narzędzia obsługiwane ręcznie lub prowadzone ręcznie po prostu nie są w stanie zapewnić spójnych wyników w całej serii produkcyjnej dowolnej wielkości.
Obróbka blachy obejmuje szerszą rodzinę operacji, w tym cięcie, gięcie, formowanie, tłoczenie, nitowanie i wykańczanie płaskich półfabrykatów metalowych w trójwymiarowe części i zespoły. Tłoczenie o wysokiej precyzji to najbardziej wymagający segment w tej rodzinie, wykorzystujący zestawy matryc i progresywne narzędzia do wykrawania, wykrawania i formowania elementów z blachy z tolerancjami porównywalnymi z osiąganymi podczas obróbki skrawaniem, zwykle w zakresie od plus minus 0,01 do 0,05 milimetra w zależności od grubości materiału i stanu matrycy.
Dla każdego, kto rozpoczyna pracę w tej dziedzinie, praktyczną odpowiedzią na pytanie, jak zostać programistą cnc, jest: ukończenie dwuletniego stopnia naukowego lub uznanego certyfikatu zawodowego w zakresie obróbki CNC lub technologii produkcyjnej, nauczenie się co najmniej jednej platformy oprogramowania CAM będącej standardem branżowym i zgromadzenie praktycznego czasu pracy na maszynie. Pełna ścieżka trwa od dwóch do czterech lat, ale otwiera dostęp do handlu średnie roczne zarobki w Stanach Zjednoczonych wynoszą około 61 000–75 000 dolarów według danych Bureau of Labor Statistics, starsi programiści i specjaliści zarabiają znacznie więcej.
Obróbka precyzyjna obejmuje rodzinę subtraktywnych operacji produkcyjnych. Każdy proces usuwa materiał za pomocą innego mechanizmu fizycznego i każdy jest dostosowany do różnych geometrii części, materiałów i wymagań dotyczących tolerancji. Do najczęściej stosowanych operacji obróbki precyzyjnej w produkcji przemysłowej należą:
Tolerancja w obróbce precyzyjnej odnosi się do dopuszczalnej odchyłki wymiaru od nominalnej wartości projektowej. Im węższa tolerancja, tym trudniejsza i droższa jest produkcja części, ponieważ węższe tolerancje wymagają bardziej precyzyjnego sprzętu, dokładniejszej kontroli procesu i bardziej rygorystycznej kontroli. Zrozumienie związku między klasą tolerancji a złożonością produkcji jest niezbędne dla każdego, kto określa lub podaje komponenty wykonane precyzyjnie.
| Klasa tolerancji | Typowy zasięg | Osiągalny proces | Typowe zastosowanie |
| Gruby | Plus minus 0,5 mm i więcej | Obróbka ręczna, frezowanie zgrubne | Ramy konstrukcyjne, wsporniki |
| Średni | Plus lub minus 0,1 do 0,5 mm | Standardowe frezowanie i toczenie CNC | Ogólne elementy maszyny |
| Dobrze | Plus lub minus 0,025 do 0,1 mm | Precyzyjne CNC, wytaczanie współrzędnościowe | Przekładnie, łożyska, obudowy |
| Bardzo dobrze | Plus lub minus 0,005 do 0,025 mm | Precyzyjne szlifowanie, toczenie diamentowe | Lotnictwo, implanty medyczne |
| Ultra precyzja | Plus minus 0,001 mm i mniej | Docieranie, obróbka wiązką jonów | Optyka, oprzyrządowanie półprzewodnikowe |
Precyzyjna obróbka jest stosowana w przypadku szerokiej gamy materiałów metalicznych i niemetalowych. Wybór materiału wpływa na prędkość skrawania, wybór narzędzia, wymagania dotyczące chłodziwa i osiągalne wykończenie powierzchni. Do najczęściej obrabianych materiałów w produkcji przemysłowej należą stopy aluminium (6061, 7075), stale nierdzewne (303, 304, 316, 17-4 PH), stale węglowe, stopy tytanu, mosiądz, miedź i tworzywa konstrukcyjne, takie jak PEEK i Delrin. Stopy aluminium to najbardziej podatny na obróbkę metali powszechnie stosowany w przemyśle, umożliwiający skrawanie z szybkością od dwóch do pięciu razy większą niż w przypadku stali , co znacznie skraca czas cyklu i koszt jednostkowy w produkcji wielkoseryjnej.
Obróbka blachy rozpoczyna się od przycięcia blachy płaskiej do wymaganego rozmiaru i kształtu półwyrobu. Podstawowe metody cięcia stosowane w nowoczesnej produkcji blach oferują różne kombinacje szybkości, jakości krawędzi, kompatybilności materiałowej i kosztów inwestycyjnych:
Po cięciu zakład Sheet Metal Processing kontynuuje operacje formowania, które przekształcają płaskie półfabrykaty w części trójwymiarowe. Gięcie na prasie krawędziowej jest najbardziej uniwersalną operacją formowania, wykorzystującą stempel i matrycę V do tworzenia precyzyjnych kątów gięcia w płaskiej blasze. Nowoczesne prasy krawędziowe CNC osiągają powtarzalność kątową od plus minus 0,1 do 0,3 stopnia , wystarczający do większości zastosowań w precyzyjnych obudowach i wspornikach konstrukcyjnych. Minimalny promień zgięcia dla danego materiału jest w przybliżeniu równy grubości materiału w przypadku miękkiego aluminium i od dwóch do trzech razy większej grubości materiału w przypadku twardszych stali i stali nierdzewnych, aby uniknąć pęknięć na linii zgięcia.
Głębokie tłoczenie wykorzystuje stempel do wtłaczania płaskiego półfabrykatu do wnęki matrycy, tworząc kształt kubka lub pudełka bez usuwania materiału, a jedynie redystrybucji. Proces ten jest stosowany do produkcji skorup, obudów i pojemników w dużych ilościach. Formowanie na rolkach to proces ciągły, podczas którego płaski pasek przechodzi przez szereg stanowisk walcowych, które stopniowo tworzą profil przekroju poprzecznego, stosowany w przypadku długich części o stałych przekrojach poprzecznych, takich jak kanały konstrukcyjne, ramy i profile wykończeniowe.
Tłoczenie o wysokiej precyzji zajmuje się nakładaniem się obróbki blachy i obróbki precyzyjnej pod względem wydajności wymiarowej. Standardowe tłoczenie pozwala uzyskać części z tolerancjami w zakresie plus minus 0,1 do 0,3 mm, akceptowalnymi dla wsporników, zacisków i niekrytycznych elementów konstrukcyjnych. Natomiast tłoczenie o wysokiej precyzji pozwala osiągnąć tolerancje wynoszące: plus minus 0,01 do 0,05 mm na krytycznych wymiarach poprzez połączenie kilku zaawansowanych narzędzi i czynników kontroli procesu, których nie ma w standardowym tłoczeniu produkcyjnym.
Czynniki odróżniające tłoczenie o wysokiej precyzji od tłoczenia standardowego obejmują:
Tłoczenie o wysokiej precyzji staje się ekonomicznie uzasadnione w porównaniu z obróbką precyzyjną, gdy wielkość produkcji przekracza około 10 000 do 50 000 części rocznie, a geometrię części można osiągnąć w ramach ograniczeń progresywnego oprzyrządowania matrycowego. W tych zakresach objętości może wynosić koszt części tłoczonego elementu 70 do 90 procent mniej niż w przypadku równoważnej części obrabianej ponieważ czasy cykli tłoczenia mierzone są w ułamkach sekundy, a czasy cykli obróbki w minutach.
Sektory zależne od precyzyjnego tłoczenia na dużą skalę obejmują komponenty wtrysku paliwa do samochodów, elektroniczne końcówki złączy, komponenty urządzeń medycznych, takie jak półfabrykaty zszywek chirurgicznych i komponenty elektrod kardiologicznych, komponenty zegarmistrzowskie oraz precyzyjne styki przekaźników i przełączników w przemyśle elektronicznym. W tych zastosowaniach wolumeny części wahają się od setek tysięcy do miliardów jednostek rocznie, co sprawia, że wysokie inwestycje w oprzyrządowanie w postaci precyzyjnych zestawów matryc są w pełni uzasadnione oszczędnościami kosztów w przeliczeniu na część.
Praktyczna odpowiedź na pytanie, jak nitować blachę, zależy od tego, czy pracujesz w środowisku produkcyjnym, czy w kontekście napraw i produkcji. W obu przypadkach podstawowy proces jest taki sam: wywiercić lub przebić otwór przelotowy w łączonych arkuszach, włożyć trzonek nitu i odkształcić tylny koniec nitu, aby zacisnąć arkusze razem. Kluczem do mocnego, szczelnego połączenia nitowego jest uzyskanie właściwej średnicy otworu, właściwy dobór długości uchwytu oraz siła montażowa lub siła ciągnąca właściwa dla zastosowanego rodzaju nitu.
Najważniejszym praktycznym wymiarem przy nitowaniu jest średnica otworu w stosunku do średnicy trzpienia nitu. Dziura powinna być Średnica większa od 0,1 do 0,15 mm w stosunku do trzpienia nitu do nitów zrywalnych strukturalnych i nitów pełnych. Zbyt mały otwór uszkadza nit i obrabiany przedmiot podczas montażu; zbyt duży otwór umożliwia przechylenie nitu podczas osadzania, zmniejszając wytrzymałość połączenia i potencjalnie umożliwiając poluzowanie zainstalowanego nitu pod wpływem wibracji.
| Typ nitu | Metoda instalacji | Wymagany dostęp | Typowa wytrzymałość na ścinanie | Najlepsza aplikacja |
| Solidny nit | Drążek dociskowy i pistolet do nitowania lub ściśnięcie | Obie strony | Wysoka (2000 do 4000 N na nit) | Lotnictwo i kosmonautyka, złącza konstrukcyjne |
| Nit zrywalny (pop). | Pistolet nitowy ciągnie trzpień, aby zwinąć korpus | Tylko jedna strona | Umiarkowany (500 do 2500 N na nit) | Obudowy, przewody, ogólna produkcja |
| Nit zrywalny konstrukcyjny | Po osadzeniu trzpień pozostaje w korpusie | Tylko jedna strona | Wysoka (2000 do 5000 N na nit) | Zespoły konstrukcyjne z dostępem ślepym |
| Nit napędowy | Trzpień napędzany młotkiem w celu rozszerzenia korpusu | Tylko jedna strona | Niski do umiarkowanego | Panele, wykończenia, mocowania niekonstrukcyjne |
| Nit samoprzebijający (SPR) | Prasa hydrauliczna przeciska nit przez górny arkusz, blokuje dolny arkusz | Obie strony (die required below) | Wysoka (3000 do 6000 N na nit) | Montaż karoserii samochodowych, złącza wielomateriałowe |
Nity zrywalne, zwane również nitami zrywalnymi, są najczęściej stosowanym elementem złącznym w ogólnej obróbce blachy, ponieważ wymagają dostępu tylko z jednej strony i można je zamontować w ciągu kilku sekund za pomocą ręcznego lub pneumatycznego pistoletu do nitowania. Prawidłowa kolejność instalacji to:
Zadziory to uniesione, ostre metalowe występy pozostawione na ciętych lub wykrawanych krawędziach po jakiejkolwiek operacji oddzielania materiału. Każdy proces cięcia w obróbce blachy, w tym cięcie laserowe, cięcie plazmowe, wykrawanie i piłowanie, powoduje powstawanie zadziorów o różnym nasileniu w zależności od procesu, rodzaju materiału, grubości materiału i stanu narzędzi skrawających. Nieusunięte zadziory powodują problemy z pasowaniem montażowym, ryzyko obrażeń osób obsługujących, przedwczesne uszkodzenie uszczelnień w układach płynowych oraz punkty koncentracji naprężeń, które inicjują pęknięcia zmęczeniowe pod cyklicznym obciążeniem.
W przypadku precyzyjnych części z blachy w branżach takich jak elektronika, urządzenia medyczne i lotnictwo, specyfikacje klientów często wymagają maksymalnej wysokości zadziorów od 0,05 do 0,1 mm na wszystkich krawędziach, co wymaga spójnego gratowania mechanicznego, a nie polegania na ręcznym gratowaniu ręcznym, które jest powolne, niespójne i nieodpowiednie w przypadku wielkości produkcji przekraczającej kilkaset części dziennie.
Znalezienie odpowiedniej maszyny do gratowania metalu rozpoczyna się od zrozumienia dostępnych typów maszyn i dopasowania ich możliwości do konkretnej geometrii części, materiału, wielkości produkcji i wymagań dotyczących wykończenia powierzchni:
Aby znaleźć odpowiednią maszynę do gratowania metalu spełniającą określone wymagania produkcyjne, przed zwróceniem się o wycenę do dostawców maszyn należy systematycznie oceniać następujące kryteria:
Zanim omówimy, jak zostać programistą CNC, warto dokładnie określić, na czym polega ta rola w nowoczesnym środowisku produkcyjnym. Programista CNC tłumaczy projekt części z rysunku CAD lub modelu 3D na program sterujący maszyną (kod NC, powszechnie nazywany kodem G), który kieruje obrabiarką CNC do cięcia, toczenia, frezowania lub szlifowania części do określonych wymiarów i wykończenia powierzchni. Programista wybiera narzędzia skrawające, definiuje prędkości skrawania i posuw, ustala strategię mocowania przedmiotu obrabianego i porządkuje operacje w kolejności, która zapewnia wydajną produkcję części przy minimalnych zmianach konfiguracji.
W większości nowoczesnych warsztatów programowanie CNC odbywa się przy użyciu platformy oprogramowania CAM (produkcja wspomagana komputerowo), a nie ręcznego pisania kodu G wiersz po wierszu. Popularne platformy oprogramowania CAM obejmują Mastercam, Fusion 360, Siemens NX CAM, Hypermill i Edgecam. Biegłość w co najmniej jednej głównej platformie CAM jest niepodlegającym negocjacjom wymaganiem do zatrudnienia jako programista CNC w środowisku produkcyjnym.
Najbardziej bezpośrednia droga edukacyjna do zostania programistą CNC przebiega w następującej kolejności:
Wynagrodzenie programistów CNC różni się znacznie w zależności od poziomu doświadczenia, lokalizacji geograficznej, sektora przemysłu i złożoności programowanej pracy. Poniższe dane opierają się na informacjach z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych:
| Poziom doświadczenia | Typowe roczne wynagrodzenie (USD) | Typowy tytuł roli | Podstawowe obowiązki |
| Poziom podstawowy (0 do 2 lat) | 42 000 do 55 000 dolarów | Operator CNC, młodszy mechanik | Obsługa maszyny, konfiguracja z istniejących programów |
| Poziom średni (od 3 do 6 lat) | 55 000 do 75 000 dolarów | Programista CNC, mechanik | Programowanie CAM, konfiguracja, kontrola pierwszego artykułu |
| Seniorzy (7 do 15 lat) | 75 000 do 100 000 dolarów | Starszy Programista CNC, Główny Programista | Kompleksowe programowanie wieloosiowe, optymalizacja procesów |
| Specjalista lub menadżer (15 lat i więcej) | 95 000 do 130 000 dolarów lub więcej | Inżynier Produkcji, Menedżer Programowania | Rozwój procesów, kierowanie zespołem, cytowanie |
Poza podstawową znajomością oprogramowania CAM i znajomością maszyn, programiści, którzy szybko awansują, różnią się od tych, którzy pozostają na poziomie operatora, następującymi umiejętnościami technicznymi:
Kontrola jakości w obróbce precyzyjnej i obróbce blachy wymaga narzędzi pomiarowych, których dokładność znacznie przekracza kontrolowane tolerancje. Ogólna zasada jest taka, że system pomiarowy powinien charakteryzować się dokładnością co najmniej jedną dziesiątą mierzonej tolerancji , znany jako stosunek wskaźnika 10 do 1. W przypadku tolerancji plus minus 0,05 mm system pomiarowy powinien zatem mieć dokładność plus minus 0,005 mm lub lepszą.
Powszechnie stosowane narzędzia pomiarowe w produkcji precyzyjnej obejmują:
Precyzyjnie obrobione i tłoczone komponenty dla klientów przemysłowych są zazwyczaj produkowane i kontrolowane zgodnie z ustalonymi międzynarodowymi standardami, które definiują akceptowalne poziomy jakości, metody testowania i wymagania dotyczące dokumentacji. Do najczęściej przywoływanych norm w precyzyjnej produkcji metali należą ISO 2768 dotyczące ogólnych tolerancji wymiarowych części obrabianych, ISO 286 dotyczące wartości granicznych i pasowań dla elementów cylindrycznych, specyfikacje materiałowe ASTM dla stopów metali oraz AS9100 (system zarządzania jakością w przemyśle lotniczym i kosmonautycznym) lub ISO 13485 (system zarządzania jakością wyrobów medycznych) w przypadku wymagań branżowych programów jakości. Klienci z branży lotniczej, medycznej i obronnej niemal zawsze wymagają udokumentowanej zgodności z jednym z tych standardów systemów zarządzania jakością jako warunek zatwierdzenia dostawcy.
Obróbka precyzyjna to kategoria procesów usuwania materiału sterowanych CNC, w ramach których osiąga się tolerancje wymiarowe plus minus 0,025 mm lub mniejsze, przy użyciu zaawansowanych obrabiarek, technologii narzędzi skrawających i kontroli procesu. Zwykła lub ogólna obróbka zwykle odbywa się z tolerancjami od plus minus 0,1 do 0,5 mm i wykorzystuje standardowy sprzęt bez tego samego poziomu kompensacji termicznej, kontroli wibracji lub sprawdzania w trakcie procesu. Różnica w tolerancji wynika z jakości obrabiarki, podejścia do programowania, wyboru narzędzia skrawającego i metodologii kontroli stosowanej w całym procesie.
Pierwszym praktycznym krokiem jest przekształcenie projektu części 3D w rozwinięcie płaskiego półfabrykatu, zwanego także wzorem rozłożonym, z uwzględnieniem naddatków na zgięcia, tak aby po uformowaniu wszystkich zagięć część osiągnęła swoje wymiary nominalne. Po potwierdzeniu płaskiego wzoru półfabrykatu wybierana jest odpowiednia metoda cięcia (laser, dziurkowanie lub strumień wody) w oparciu o rodzaj materiału, grubość i wymaganą jakość krawędzi. Następnie wybierane lub projektowane jest oprzyrządowanie do gięcia, a przed podjęciem inwestycji w oprzyrządowanie produkcyjne wytwarzana jest i sprawdzana partia prototypowa.
Jeżeli dostęp jest możliwy tylko z jednej strony, należy zastosować nity zrywalne (nity zrywalne) lub nity zrywalne strukturalne. Wywierć otwór o odpowiedniej średnicy, wybierz nit o długości uchwytu odpowiadającej całkowitej grubości blachy, włóż korpus nitu do otworu i za pomocą pistoletu do nitowania przeciągnij trzpień przez korpus, aż zatrzaśnie się w szyjce zerwanej. Nity zrywalne konstrukcyjne (takie jak typu Huck BOM lub Gesipa Bulb-Tite) są preferowane w porównaniu ze standardowymi nitami popowymi, gdy połączenie musi przenosić znaczne obciążenia strukturalne, ponieważ osadzony trzpień zapewnia znacznie wyższą wytrzymałość na ścinanie i rozciąganie.
W przypadku wycinanych laserowo płaskich części z blachy najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest szerokotaśmowa maszyna do gratowania i wykańczania płaskich blach. Wybierz maszynę o szerokości roboczej, która pomieści Twój największy rozmiar arkusza, z co najmniej dwiema głowicami: jedną głowicą z taśmą ścierną do usuwania zadziorów i jedną główką szczotkową do zaokrąglania krawędzi i wykańczania powierzchni. Sprawdź specyfikację minimalnej grubości części maszyny, ponieważ bardzo cienkie arkusze (poniżej 0,5 mm) mogą być trudne do transportu przez maszyny do gratowania z podajnikiem rolkowym bez wyboczenia. Przed zakupem poproś dostawców maszyn o wycięcia testowe materiału, aby zweryfikować wydajność w przypadku określonego materiału i zakresu grubości.
W procesie tłoczenia o wysokiej precyzji osiągane są tolerancje wymiarowe od plus minus 0,01 do 0,05 mm w przypadku kluczowych elementów, porównywalne z obróbką precyzyjną, przy jednoczesnym wytwarzaniu części w czasie cyklu wynoszącym ułamki sekundy. Standardowe tłoczenie pozwala uzyskać tolerancję od plus minus 0,1 do 0,3 mm. Węższe tolerancje tłoczenia o wysokiej precyzji osiąga się dzięki matrycom z hartowanej stali narzędziowej, szlifowanym w celu uzyskania wysokiego wykończenia powierzchni, technologii dokładnego wykrawania krawędzi ciętych, kontroli suwaka prasy w zamkniętej pętli i systemom monitorowania w matrycy. Dzięki temu nadaje się do stosowania w przypadku końcówek złączy, komponentów urządzeń medycznych, części zegarków i komponentów wtrysku paliwa, gdzie wymagana jest dokładność na poziomie obróbki przy wielkości produkcji, która sprawia, że obróbka jest niepraktyczna ekonomicznie.
Aby zostać programistą CNC, nie jest wymagane czteroletnie wykształcenie. Najpopularniejszą ścieżką jest dwuletni stopień naukowy lub roczny lub dwuletni program certyfikacyjny w zakresie obróbki CNC lub technologii produkcji w szkole wyższej lub instytucie technicznym, w połączeniu z praktyczną pracą przy maszynie. Ukończenie certyfikatu NIMS (National Institute for Metalworking Skills) wzmacnia kwalifikacje potrzebne do zatrudnienia. Wielu odnoszących sukcesy programistów CNC zaczyna jako operatorzy maszyn, uczy się oprogramowania CAM samodzielnie lub w ramach szkolenia dla pracodawców, a następnie przechodzi na stanowiska programistyczne w ciągu trzech do pięciu lat od rozpoczęcia pracy w branży.
Operator CNC uruchamia istniejące programy na maszynach CNC: ładuje części, uruchamia programy, monitoruje proces cięcia, sprawdza gotowe części i dokonuje drobnych korekt offsetu w określonych granicach. Programista CNC tworzy programy uruchamiane przez operatorów: wybór narzędzi, definiowanie parametrów cięcia, pisanie lub generowanie kodu G za pomocą oprogramowania CAM, testowanie programów na maszynie oraz optymalizacja czasu cyklu i jakości części. W mniejszych sklepach obie role może pełnić jedna osoba. W większych środowiskach produkcyjnych programowanie i obsługa stanowią odrębne specjalizacje, a programowanie zazwyczaj wiąże się z wyższym wynagrodzeniem.
Tłoczenie o wysokiej precyzji ma zastosowanie do większości metali dostarczanych w postaci arkuszy lub pasków, w tym stali walcowanej na zimno, stali nierdzewnej, stopów aluminium, miedzi, mosiądzu, brązu fosforowego, tytanu i stopów niklu. Materiał musi mieć wystarczającą plastyczność, aby odkształcić się bez pękania podczas operacji tłoczenia. Najczęściej tłoczonymi materiałami do zastosowań wymagających dużej precyzji są stal nierdzewna (301, 304) i stopy miedzi do zacisków złączy elektrycznych, stal walcowana na zimno do komponentów samochodowych i urządzeń oraz stopy aluminium do lekkich zastosowań konstrukcyjnych i sprzętu elektronicznego.
Ręczne gratowanie jest wystarczające tylko wtedy, gdy wielkość produkcji jest bardzo mała (poniżej 50 do 100 części dziennie), geometria części jest prosta i dostępna, a klient nie podaje formalnej specyfikacji wysokości zadziorów. Gdy tylko którakolwiek z poniższych sytuacji ma zastosowanie, mechaniczna maszyna do gratowania staje się uzasadniona: wielkość produkcji przekracza 200 części na zmianę, specyfikacja klienta określa maksymalną wysokość zadziorów (zwykle od 0,05 do 0,1 mm), części będą używane do uszczelniania, transportu płynów lub zastosowań elektrycznych, gdzie zadziory powodują awarię funkcjonalną lub koszt robocizny ręcznego gratowania przekracza zamortyzowany koszt maszyny w okresie od 12 do 24 miesięcy.
Precyzyjna obróbka i obróbka blachy uzupełniają się, a nie konkurują ze sobą, a wiele złożonych zespołów wymaga obu. Firma Sheet Metal Processing produkuje cienkościenne obudowy, wsporniki, ramy i elementy konstrukcyjne, których obróbka z litego materiału byłaby zbyt kosztowna. Precyzyjna obróbka pozwala uzyskać gwintowane wkładki, tuleje, precyzyjne otwory, wały i elementy współpracujące o wąskich tolerancjach, które wykraczają poza możliwości formowania blachy. W typowym zespole elektromechanicznym obudowa i podstawa konstrukcyjna są wykonane z blachy, natomiast precyzyjne elementy montażowe, wkładki mocujące i funkcjonalne elementy mechaniczne to precyzyjnie obrobione części, które są składane razem w produkt końcowy.